W Klinice PROIMPLANT przeprowadzamy specjalistyczne zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej:
W Klinice PROIMPLANT przeprowadzamy specjalistyczne zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej:
Wielu z nas ból w ustach kojarzy się z koniecznością usunięcia zęba przyczynowego albo spotkali się ze stwierdzeniem „nie było innego rozwiązania” – w obu przypadkach to fałsz. Obecnie wiele zębów da się wyleczyć a decyzja o usunięciu powinna być absolutnie ostatecznością – w obu przypadkach to prawda. Skuteczność leczenia kanałowego jest wysoka, choć przy dzisiejszej technice kosztowna. Wciąż jednak to postępowanie tańsze i mniej inwazyjne niż usunięcie uszkodzonego zęba i zastąpienie go mostem protetycznym, bądź wykonanie implantu. Jeśli jednak musimy zdecydować się na usunięcie zęba np. ósemki ze wskazań ortodontycznych to nie mamy się czego obawiać.
Na podstawie zdjęcia radiologicznego lekarz stomatolog określa czy jest konieczność przeprowadzenia ekstrakcji zębów ósmych. Jeżeli rosną one nieprawidłowo, pod kątem, powodują one tłoczenie zębów już wyrżniętych oraz powstawanie kieszeni, w której odkłada się pokarm to może zajść potrzeba ekstrakcji. Przeciwnym przypadku może prowadzić to to do powstania ubytków próchnicowych, nieprzyjemnego zapachu z ust oraz kieszeni kostnych.
Warto pamiętać, że jeśli doprowadzimy do ostrego bólu to lekarz może mieć problem ze skutecznym znieczuleniem. Tkanki objęte stanem zapalnym naszpikowane toksynami bakterii mają kwaśne środowisko, w którym środek znieczulający ulega „dezaktywacji”. Wtedy lekarz może zadecydować się najpierw na podanie antybiotyku i wyciszenie stanu zapalnego. Przewlekłe stany zapalne, stany ropne i pozostawione korzenie zgorzelinowe stają się ogniskiem zakażenia i mogą przyczynić się do wystąpienia chorób serca, nerek i stawów.
Mówiąc przyzębie mamy na myśli wszystkie tkanki w około zęba odpowiadające za jego utrzymanie i amortyzację sił mechanicznych powstających w trakcie żucia. To one pośredniczą w odczuwaniu ucisku, odpowiadają za odżywienie zębów, ale też będąc w przewlekłym stanie zapalnym inicjują zanik kości i po...
Mówiąc przyzębie mamy na myśli wszystkie tkanki w około zęba odpowiadające za jego utrzymanie i amortyzację sił mechanicznych powstających w trakcie żucia. To one pośredniczą w odczuwaniu ucisku, odpowiadają za odżywienie zębów, ale też będąc w przewlekłym stanie zapalnym inicjują zanik kości i powodują dolegliwości bólowe. To obrazuje, dlaczego przyzębie jest tak ważne, i że w skrajnych przypadkach chorób tkanek miękkich można stracić nawet zdrowy ząb. Zaawansowana paradontoza objawia się zanikiem kości, odsłoniętymi korzeniami i ruchomością zębów a w efekcie prowadzi do ich utraty. Wszystkim tym procesom towarzyszy najczęściej zapalenie dziąseł co objawia się obrzękiem, krwawieniem, czasami bólem i tkliwością tkanek oraz nieprzyjemnym zapachem z ust. Jeśli odczuwasz któryś z w/w objawów nie bagatelizuj tego.
Migreny i bóle w okolicy ucha (w rejonie stawu skroniowo – żuchwowego) mogą pochodzić z nieprawidłowej pozycji głowy – złej postawy ciała, niewłaściwego zgryzu, zaburzeń funkcji języka, choroby ogólnoustrojowej, czy zaburzeń snu i długotrwałego przeciążenia psychicznego. Często spotykamy się z sytu...
Migreny i bóle w okolicy ucha (w rejonie stawu skroniowo – żuchwowego) mogą pochodzić z nieprawidłowej pozycji głowy – złej postawy ciała, niewłaściwego zgryzu, zaburzeń funkcji języka, choroby ogólnoustrojowej, czy zaburzeń snu i długotrwałego przeciążenia psychicznego. Często spotykamy się z sytuacją, kiedy na wizycie u kolejnego lekarza dostajemy odmienną opinie i propozycje leczenia. Wynika to z faktu, że wiele identycznych objawów ma różną przyczynę – stąd bywa, że dentysta odsyła pacjenta do laryngologa i na odwrót.
Tak jak w każdej procedurze medycznej kluczową rolę odgrywa właściwa diagnostyka. Jednak zaklasyfikowanie dolegliwości pacjenta już takie oczywiste nie jest i często dotyczy wielu dziedzin medycyny jednocześnie.
W takiej sytuacji pomocna staję się rola osteopaty – specjalisty z zakresu anatomii i funkcji narządu ruchu z reguły uzupełniona wiedzą z zakresu medycyny ogólnej.
Połączenie tych kompetencji stanowi klucz do określenia strategii leczenia pacjenta, a nie jego objawów. Rozpoznanie i zaplanowanie skutecznej strategii leczenia stawów skroniowo – żuchwowych, choroby okluzyjnej czy niestabilności szyjnej, wymaga interdyscyplinarnego zespołu specjalistów, którzy ze sobą współpracują i wzajemnie rozumieją złożoność problemu jakim się zajmują. Osteopata pełni zatem funkcję koordynatora pomiędzy poszczególnymi specjalistami oraz zajmuje się diagnostyką czynnościową (popartą USG) oraz leczeniem pacjenta z dysfunkcjami narządu ruchu. Naszym koordynatorem leczenia zaburzeń stawowych i bólu jest dyplomowany fizjoterapeuta.
AKSJOGRAFIA cyfrowa KaVo Arcus Digma 2.0 - to badanie rejestrujące ruchy żuchwy w celu diagnostyki stawu skroniowo-żuchwowego, które umożliwia pełną analizę czynności narządu żucia, a także rozpoznanie nieprawidłowości. Stosuje się je jako badanie wspierające USG. Dzięki AKSJOGRAFII cyfrowej uzyskujemy wszystkie indywidualne wartości pacjenta, niezbędne do zaprogramowania w pełni nastawialnego artykulatora - urządzenia naśladującego ruchy żuchwy badanego pacjenta. Pozyskane w ten sposób parametry pozwalają na precyzyjną analizę i diagnostykę pacjenta, a finalnie prowadzą do zaprojektowania indywidualnej szyny zgryzowej oraz zaplanowania celowanej protetyki czy ortodoncji.
Badanie AKSJOGRAFII cyfrowej wykonuje oraz diagnozuje mistrz techniki dentystycznej.
Dysfunkcje w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych mają wieloczynnikowe podłoże. Dlatego też leczenie tych schorzeń jest wielospecjalistyczne i wymaga niekiedy długiej analizy przyczynowo skutkowej. Trudno nawet określić, kto z zespołu kliniki PROIMPLANT będzie osobą pierwszego kontaktu, bo różna może być przyczyna inicjująca ból.
Zespół stawowy tworzą:
Najważniejsze, aby podejść do problemu holistycznie. Dlatego nad diagnostyką i leczeniem pracuje niekiedy jednocześnie cały pięcioosobowy zespół. Jesteśmy jedyną placówką, w której w czasie jednej wizyty pacjent otrzymuje kompleksową opiekę protetyka, osteopaty i technika. Taka wizyta to faza, w której specjaliści decydują o dalszym przebiegu leczenia, i albo pracują w trzyosobowym zespole, albo włączają w leczenie chirurga i logopedę.
Równocześnie - jako nieliczni w Polsce - jesteśmy gotowi do wykonania ARTROCENTEZY stawu skroniowo-żuchwowego z podaniem kwasu hialuronowego.
ARTROCENTEZA jest nazywana również aspiracją stawu lub kurkiem stawu. W ortopedii zlecana często, jednak w stomatologii to dość nowa procedura wykonywana w gabinecie wtedy, jeśli staw jest wypełniony płynem i zachodzi konieczność jego usunięcia. Zabieg ma na celu zbadanie płynu i ustalenie przyczyny obrzęku. Jednocześnie po aspiracji zwiększa się komfort pacjenta, bo obrzęk mija. Prowadzi to do złagodzenia bólu, poprawy ruchów żuchwy, redukcji dźwięków akustycznych w stawie i szumów usznych. Zabieg sprzyja również repozycji krążka stawowego. Po zabiegu do stawu aplikowany jest kwas hialuronowy. Brzmi groźnie, ale zabieg nie jest bolesny, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a po jego wykonaniu można wracać do normalnego funkcjonowania. Całą procedurę wykonuje chirurg szczękowo-twarzowy.