Co to jest?
Stomatologia zachowawcza ma na celu ratowanie zębów własnych i odbudowę zniszczonych przez próchnicę tkanek.
Jak wygląda diagnostyka w Klinice PROIMPLANT?
Co to jest?
Stomatologia zachowawcza ma na celu ratowanie zębów własnych i odbudowę zniszczonych przez próchnicę tkanek.
Jak wygląda diagnostyka w Klinice PROIMPLANT?
Co proponujemy po zdiagnozowaniu?
Od czego zależy wybór metody/produktu?
Co wyróżnia stomatologię zachowawczą w Klinice PROIMPLANT?
Ciekawostki!
Bakterie wywołujące próchnicę możemy niszczyć za pomocą ozonu, a związki przemiany materii tych bakterii mogą być wykrywalne we wczesnej fazie z pomocą światła diody laserowej.
W wywiadach medycznych - ankietach, które wypełniają wszyscy nowi pacjenci Kliniki PROIMPLANT – 68% badanych deklaruje, że na podstawie uśmiechu decyduje czy rozmówca jest atrakcyjny, czy też nie. Estetyczne i zdrowe zęby zawsze przyciągają wzrok. Dziś dzięki profilaktyce i nowoczesnym metodom leczenia możemy zachować swoje własne zęby praktycznie przez całe życie.
Jeśli jednak mamy już rozpoznany jakiś ubytek to trzeba go otworzyć i oczyścić. Współczesna stomatologia zachowawcza to przede wszystkim walka o stały ząb, to ratowanie jak największej część zdrowego zęba.
Wypełnienia odbudowujące utracone tkanki zębów muszą być trwałe i szczelne, ponieważ każde kolejne borowanie w zębie osłabia go. Przepuszczalność światła w dzisiejszych kompozytach jest porównywalna z przepuszczalnością szkliwa, co powoduje, że kolor zęba jest maksymalnie zbliżony do naturalnego a plomby praktycznie są niewidoczne. Wciąż walczymy o polepszenie jakości krawędzi wypełnień. To co widzi pacjent może być piękne, ale niekoniecznie musi być szczelne. Próchnica wtórna, czyli taka która robi się już w obszarze wykonanego wypełnienia jest najczęstszą przyczyną i wskazaniem do wymiany istniejących wypełnień, a jej diagnostyka nie jest łatwa.
Wraz z rozwojem kompozytów rozwijają się również systemy łączące szkliwo i zębinę z kompozytem. Dzisiejsza technika i chemia, pozwala na takie połącznie wypełnienia z tkankami zęba, które wzmacnia pozostałe jego struktury. Popularne plomby kompozytowe pozwalają na bardzo oszczędzające naprawy w przypadku małych i średnich ubytków. Gdy defekt jest większy nie od razu też musimy chować ząb pod koroną protetyczną, bo dzięki nowoczesnym materiałom bardzo dynamicznie rozwijają się techniki wykorzystujące tzw. INLEYE.
INLEY, czyli wkład w części koronowej, zalecany jest do odbudowy rozległych ubytków zęba oraz w trudno dostępnych pod dziąsłowo miejscach. W takim przypadku lekarz po oczyszczeniu zęba z próchnicy pobiera wycisk masą silikonową lub skanerem wewnątrz ustnym i w pracowni protetycznej (a nie w ustach pacjenta), przygotowywane jest nowe wypełnienie. Następnie, na kolejnej wizycie, lekarz „cementuje” w zębie taki wykonany wkład. Konieczne są więc dwie wizyty – pierwsza na przygotowanie zęba, a druga na oddanie wkładu. Pomiędzy nimi oczyszczony ząb osłonięty jest opatrunkiem.
Mamy więc dwie podstawowe możliwości odbudowy prawidłowej rzeźby zęba: w gabinecie materiałami kompozytowymi i metodą pośrednia, czyli wykonanie gotowego wkładu w pracowni protetycznej. Taki INLEY możemy wykonać również z kompozytu, z ceramiki lub nawet ze złota. Złoto jest kowalne i ma właściwości bakteriobójcze, więc jeśli estetyka na to pozwala, to złoto jest bez wątpienia świetnym materiałem.
Co to jest?
Endodoncja (leczenie kanałowe) ma na celu leczenie zębów, które obumarły na skutek zainfekowania wiązki naczyniowo – nerwowej przez próchnicę oraz leczenie tkanek wokół korzenia zęba.
Jak wygląda diagnostyka w Klinice PROIMPLANT?
Co to jest?
Endodoncja (leczenie kanałowe) ma na celu leczenie zębów, które obumarły na skutek zainfekowania wiązki naczyniowo – nerwowej przez próchnicę oraz leczenie tkanek wokół korzenia zęba.
Jak wygląda diagnostyka w Klinice PROIMPLANT?
Co proponujemy po zdiagnozowaniu?
Od czego zależy wybór metody/produktu?
Od stopnia uszkodzenia korony zęba oraz wielkości zmian okołowierzchołkowych
Co wyróżnia endodoncję w Klinice PROIMPLANT?
Ciekawostki!
Gdy ząb objęty próchnica złamie się poniżej poziomu dziąsła możemy podjąć próbę tzw. wydłużenia / uwidocznienia tkanek korzenia, ale najczęściej złamania takie kwalifikują ząb do usunięcia.
W najgłębszej części zęba, czyli komorze, znajdują się naczynia krwionośne i gałązki nerwowe zęba, czyli miazga. Normalnie są szczelnie odizolowane od jamy ustnej twardą osłoną zębiny i szkliwa. Jednak wskutek nie leczonej długo próchnicy lub przebytego urazu zęba dochodzi do zakażenia i rozwoju procesów chorobowych w miazdze. Korzenie takiego zęba muszą zostać oczyszczone i wypełnione szczelnie materiałem.
Miazga nie jest niczym innym jak końcową odnóżką całego systemu krwionośnego i nerwowego, a zainfekowana, staje się stałym źródłem bakterii dostarczanych do organizmu. Ponieważ w jamie ustnej gnieżdżą się jedne z bardziej zjadliwych szczepów bakterii, to stwarzamy im w ten sposób znakomite wrota do rozprzestrzeniania się w zakamarki naszego ciała. Przewlekłe stany zapalne, stany ropne i pozostawione korzenie zgorzelinowe stają się ogniskiem zakażenia i mogą przyczynić się do nasilenia chorób serca, nerek i stawów.
Warto też pamiętać, że jeśli doprowadzimy do ostrego bólu to lekarz może mieć problem ze skutecznym znieczuleniem. Tkanki objęte stanem zapalnym naszpikowane toksynami bakterii mają kwaśne środowisko, w którym środek znieczulający ulega „dezaktywacji”. Wtedy lekarz może zadecydować się najpierw na podanie antybiotyku i wyciszenie stanu zapalnego.
Pamiętajmy jednak, że obecnie wiele zębów da się wyleczyć i decyzja o usunięciu powinna być absolutnie ostatecznością. Skuteczność leczenia kanałowego jest wysoka, choć przy dzisiejszej technice kosztowna. Wciąż jednak to postępowanie tańsze i mniej inwazyjne niż usunięcie uszkodzonego zęba i zastąpienie go mostem protetycznym, bądź wykonanie implantu.
Leczenia kanałowe rozpoczynamy od oczyszczenia próchnicy i wykonania dostępu do części korzeniowej. Zasadnicze leczenie kanałowe często można zakończyć od razu na pierwszej wizycie. Ważne jest, aby poza usunięciem obumarłej miazgi mechanicznie poszerzyć nawet bardzo zakrzywione kanały korzeniowe. Użycie powiększenia za pomocą mikroskopu pozwala na znalezienie wszystkich kanalików, a pominięcie kanału to najczęstsza przyczyna niepowodzenia w leczeniu.
Mikroskop pozwala zajrzeć do wnętrza korzenia i udrożnić jego ujście - dawniej rzecz niemożliwa do osiągnięcia. Dlatego przed większymi pracami decydujemy się na powtórne leczenie kanałowe. Objawem wskazującym na taką konieczność może być niekoniecznie ból, a jedynie widoczny na zdjęciu rentgenowskim brak wypełnienia lub ciemna plama w okolicy wierzchołka korzenia. Taki cień świadczy o toczącym się przewlekłym stanie zapalnym wokół wierzchołka korzenia. Ząb taki nie powinien (bez doleczenia) być brany pod uwagę jako wsparcie protetyki.
Powtórne leczenie kanałowe jest zawsze bardziej skomplikowane i mimo wysiłków lekarza oraz techniki, kończy się niepowodzeniem. Trudno jest też dawać jakiekolwiek gwarancje na długoterminowe zachowanie takiego zęba, dlatego czasem warto przeanalizować koszty leczenia vs. usunięcia i np. implantacji.
Starannie przeleczone i wzmocnione wkładem korzeniowym zęby mogą służyć przez lata. Ząb po leczeniu kanałowym, szczególnie tylny – trzonowy, powinien zawsze być wypełniony INLEY’em lub osłonięty koronką. Trzeba też rozważyć zasadność założenia wkładu koronowo korzeniowego.
Istnieje też zależność pomiędzy przewlekłymi stanami zapalnymi korzeni a paradontozą, ponieważ tkanki trzymające ząb oraz miazga są ze sobą strukturalnie i czynnościowo powiązane z uwagi na bliskie sąsiedztwo.
Wiemy dziś, że zęby z chorobami przyzębia dają zmiany w miazdze, a infekcje miazgi mogą być przenoszone na tkanki przyzębia. Obserwujemy wiele zmian „mieszanych” o nieustalonej etiologii. W związku z tym często należy rozpoczynać leczenie paradontozy od właściwej terapii endodontycznej tj. leczenia kanałowego zęba. Obecność zapalnie zmienionej lub martwej miazgi w jamie zęba odgrywa znaczącą rolę w inicjacji i progresji choroby przyzębia. Mamy dowody na to, że ponowne odtworzenie przyczepu dziąsła do korzenia może być utrudnione, jeśli terapia periodontologiczna jest podejmowana przed leczeniem endodontycznym.
Co to jest?
W stomatologii ortodonta zajmuje się leczeniem wrodzonych i nabytych wad zgryzu, oraz korygowaniem ustawienia zębów.
Jak wygląda diagnostyka w Klinice PROIMPLANT?
Co to jest?
W stomatologii ortodonta zajmuje się leczeniem wrodzonych i nabytych wad zgryzu, oraz korygowaniem ustawienia zębów.
Jak wygląda diagnostyka w Klinice PROIMPLANT?
Co proponujemy po zdiagnozowaniu w Klinice PROIMPLANT?
Od czego zależy wybór metody/produktu?
Od stopnia wady zgryzu, wymogów estetycznych Pacjenta, dolegliwości bólowych sprowokowanych wadą
Ciekawostka.
Leczenie ortodontyczne jest zazwyczaj długotrwałe, ponieważ zęby stanowią spójny układ i ruszenie jednego ogniwa pociąga za sobą kolejne korekty. Po zakończonym leczeniu wymagana jest stabilizacja uzyskanego efektu tzw. retainerem.
Coraz więcej osób uważa, że proste i równe zęby stają się ważnym atutem zwiększającym naszą konkurencyjność w życiu osobistym i zawodowym. W 90% przypadków, to względy estetyczne skłaniają pacjentów do leczenia ortodontycznego. Jednak dorośli obawiają się ośmieszenia, bo taki "druciany uśmiech" przynależy głównie młodzieży.
Klasyczny ortodontyczny aparat stały ma za zadanie dokonać korekty wad zgryzu. Sposób i zakres leczenia, ustala lekarz stomatolog na wizycie konsultacyjnej na podstawie wywiadu, rodzaju wady zgryzu i przeprowadzonej analizy modeli i zdjęć. Do każdego zęba przyklejony jest element (zamek estetyczny-porcelanowy lub metalowy), poprzez który działa na ząb siła potrzebna do wykonania ruchu. Leczenie aparatem stałym daje możliwości w leczeniu wady zgryzu (precyzyjne przemieszczanie zębów, korekta estetyki) jednak od samego pacjenta wymagana jest cierpliwość. Leczenie prowadzone jest indywidualnie w granicach biologicznych podatności tkanek twardych i miękkich. Zbyt szybkie przemieszczanie zębów może spowodować nieodwracalne zmiany powodujące martwicę zębów i resorpcję (zanik) korzeni przemieszczanych zębów.
Po założeniu aparatu oraz po każdej kontrolnej wizycie ortodontycznej mogą wystąpić różnego rodzaju dolegliwości. Przeważnie są to:
Po leczeniu aparatem stałym zawsze stosuje się płytki retencyjne lub tzw. reteiner – może być to wyjmowalna płytka retencyjna, delikatny drucik lub cienka foliowa nakładka (podobna do szyny do wybielania). Powyższe elementy mają za zadanie trwałe utrzymanie efektów leczenia i są jego integralną częścią.
W okresie wymiany uzębienia (mlecznego na stałe) zalecane są aparaty ruchome. Przygotowują one pacjenta do aparatu stałego. Bywa, że pacjenci rozumiejąc potrzeby zdrowotne jakie może przynieść korekta zgryzu, stawiają zdecydowany warunek - żadnego "ozdabiania" uśmiechu stałym aparatem ortodontycznym. W takich przypadkach proponujemy bezbarwne aparaty ortodontyczne wyglądające jak napięta na zębach przeźroczysta folia. Plan leczenia jest poprzedzony dokładną, wnikliwą diagnostyką indywidualną pacjenta, a więc wykonaniem fotografii, wycisków i modeli gipsowych lub cyfrowych, zdjęcia cefalometrycznego oraz pantomograficznego. Po zaakceptowaniu przez pacjenta planu leczenia produkowana jest cała seria nakładek na cały proces leczenia. Pacjent jednorazowo, do domu, otrzymuje 8 do 10 nakładek. Każdą nakładkę nosi około 14 dni, czyli dopiero po 8 do 10 tygodniach ponownie musi przyjść na wizytę kontrolną i odebrać kolejne, gotowe nakładki. Nosi się je maksymalnie długo w ciągu doby, ponieważ są przeźroczyste, to nie są widoczne w kontaktach interpersonalnych. Takie szyny zapewniają komfort w ustach pacjenta, można je swobodnie i szybko wyjmować w dowolnym czasie np. do jedzenia.
Istnieje też korelacja pomiędzy występowaniem wad zgryzu, a wadami postawy. Za cofniętą żuchwą cofa się język. Człowiek, aby oddychać, musi wysunąć głowę do przodu, a stałe pochylenie głowy - to stałe napięci mięśni, a także skrzywienie odcinka szyjno - piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa. Często problemy stawów skroniowo – żuchwowych przenoszą się aż do stawu krzyżowo – biodrowego.
Często przed protetyką diagnozujemy pacjentów taką małą płytką - deprogramatorem, która ułatwia swobodne przemieszczenie żuchwie w dogodnym kierunku. Dzięki temu mięśnie nie są zmuszane do ustawienia żuchwy w pozycji narzucanej przez zęby. Wręcz odwrotnie – to mięśnie poprzez kontrole receptorami w stawach skroniowo żuchwowych pokazują nam idealną relację ustawienia żuchwy.
Organizm pacjenta sam pokazuje co przez lata było błędnie robione i naszym zadaniem jest wykonanie pracy protetycznej z uszanowaniem nowego wzajemnego ustawienia łuku górnego i dolnego. Dlatego często musimy najpierw wkroczyć z leczeniem ortodontycznym zgryzu zanim podejmiemy inne czynności protetyczne czy nawet leczenie zachowawczego. Przeciążenia zgryzu skutkują kruszeniem się i ścieraniem zębów, czy wypadającymi wypełnieniami na szyjkach zębów. Bez przygotowawczego etapu ortodontycznego nasze nawet największe prace protetyczne mogą być skazane na ciągłe uszkodzenia.
Co to jest?
Protetyka zajmuje się odtwarzaniem utraconych tkanek pojedynczego zęba lub uzupełnianiem brakujących zębów.
Jak wygląda diagnostyka w Klinice PROIMPLANT?
Co to jest?
Protetyka zajmuje się odtwarzaniem utraconych tkanek pojedynczego zęba lub uzupełnianiem brakujących zębów.
Jak wygląda diagnostyka w Klinice PROIMPLANT?
Co proponujemy po zdiagnozowaniu?
Od czego zależy wybór metody/produktu?
Co wyróżnia prace protetyczne w Klinice PROIMPLANT?
Ciekawostka.
Braki zębów powodują zmiany nie tylko w całym zgryzie, ale mogą powodować zmianę postawy ciała, bóle głowy czy nośne chrapanie.
Z ankiet, w których badamy poziom zadowolenia z własnego wizerunku wynika, że 50% kobiet oraz 36% mężczyzn jest niezadowolonych ze swojego wyglądu. Chęć przeprowadzenia zmian deklaruje 81% kobiet i 68% mężczyzn. To niezadowolenie dotyczy nie tylko figury, wyglądu twarzy oczy czy ubioru, ale też „uśmiechu”.
Protetyka to dziedzina stomatologii zajmująca się odtwarzaniem brakujących zębów lub ich fragmentów. Stosując techniki protetyczne możemy również poprawić kształt zębów. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze wiąże się to w mniejszym lub większym stopniu z ingerencją w ich strukturę. Najmniej inwazyjne są licówki, czyli cienkie płytki ceramiczne lub kompozytowe nakładane na przednią część zęba.
Ząb musi zostać do takiej pracy przygotowany i nawet w przypadku tzw. „licówek bez preparacyjnych” lekko zmodyfikowany. Jeśli licówka ma zmieniać nachylenie czy wręcz lekkie ustawienie zęba to korekty zęba są bardziej inwazyjne, choć nadal nie jest to taka preparacja jak pod koronę protetyczną.
Licówki pozwalają nam pokryć przebarwienia, skorygować kształt czy odbudować starcia i ukruszenia. Jednak kwalifikacja pacjenta powinna być bardzo rygorystyczna, jeśli mają długo spełniać swoją funkcję. Rozległe wypełnienia i zniszczenie zęba, braki zębów bocznych, parafunkcje zgryzowe (np. zgrzytanie zębami), to główne przeciwwskazania do wykonania licówki.
Jeśli ząb jest martwy lub mocno zniszczony to najlepiej osłonić go koroną. Dzisiejsza technika
szlifowania zęba oraz napalania ceramiki pozwala nie tylko naśladować naturę, ale też ją poprawiać. Mamy możliwość nie tylko poprawy wizerunku samych zębów, ale również zadbania o estetykę biało-czerwoną i równe girlandy dziąseł.
Korony porcelanowe mogą być napalane na bardzo cienkim metalu lub wykonywane w różnych wersjach pełnoceramicznych co daje nam przezierność dla światła porównywalną z naturalnym zębem.
Przygotowanie zęba pod koronę wiąże się z usunięciem z niego wszelkich wypełnień, oczyszczeniem powierzchni ze zmian próchnicowych i pomniejszeniem części koronowej zęba, czyli jego oszlifowaniem. Ząb własny nie może już nigdy funkcjonować bez korony.
Trzeba pamiętać, że szlifowanie zęba pod koronę ma charakter inwazyjny. W przypadku zębów żywych istnieje ryzyko podrażnienia miazgi poprzez temperaturę i drgania towarzyszące pracom protetycznym. Czasem też zachodzi konieczność zmiany osi przyszłej korony względem korzenia. Skaleczenie lub podrażnienie miazgi może prowadzić do konieczności leczenia kanałowego przed założeniem korony. Zęby leczone kanałowo powinny zostać wzmocnione wkładem koronowo – korzeniowym, który może być wykonany z metalu lub z włókna szklanego (np. w zębach przednich).
Pomiędzy dwoma koronami możemy też umocować brakujący ząb. Mówimy wtedy o mostku, czyli uzupełnieniu na stałe zacementowanym na własnych zębach, które są w sąsiedztwie jakiegoś utraconego zęba. Zęby o koronowane to filary, a uzupełniające brakujące miejsce to przęsło. Przęsło nie może być zbyt długie, żeby cała konstrukcja nie pękła.
Oczywiście najbardziej naturalną metodą odbudowy brakującego zęba jest wykonanie w miejscu dawnego korzenia implantu, czyli sztucznego korzenia i na nim zbudowanie koronki. Metoda ta jest niewiele bardziej kosztowna niż np. trzypunktowy most i pozostawia nietknięte zęby sąsiednie.
Braki zębów w odcinkach bocznych wydają nam się mniejszą stratą dla estetyki, ale dla gryzienia oraz podparcia pozostałych zębów należy je szybko uzupełniać. Nawet jeśli z uwagi na czas i finanse nie możemy wykonać uzupełnień stałych to powinno się zrobić mikro protezę jako rozwiązanie czasowe.
Bez podparcia zębów bocznych doprowadzamy do przeciążenia zębów przednich co może skutkować ich złamaniem lub rozchwianiem. Poza tym pamiętajmy, że istnieje korelacja pomiędzy występowaniem wad zgryzu, a wadami postawy.
Co to jest?
Periodontologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób tkanek otaczających ząb i utrzymujących go w jamie ustnej. Ponadto chorobami błony śluzowej jamy ustnej.
Jak wygląda diagn...
Co to jest?
Periodontologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób tkanek otaczających ząb i utrzymujących go w jamie ustnej. Ponadto chorobami błony śluzowej jamy ustnej.
Jak wygląda diagnostyka w Klinice PROIMPLANT?
Co proponujemy po zdiagnozowaniu?
Od czego zależy wybór metody/produktu?
Od stopnia uszkodzenia tkanek, skuteczności eliminacji stanów zapalnych, współpracy z pacjentem oraz motywacji pacjenta do poprawy stany zdrowia
Ciekawostka.
Wiele chorób ogólnoustrojowych manifestuje się w jamie ustnej i lekarz dentysta może zasugerować wykonanie dodatkowych badań. Należy też pamiętać o profilaktyce nowotworowej.
Zapalenie dziąseł spowodowane przez niewłaściwą higienę jamy ustnej, to choroba odwracalna dzięki profesjonalnemu oczyszczeniu zębów i poprawie szczotkowania. Ni leczone zapalenie dziąseł może przejść w paradontozę.
Choroba może dotknąć jeden, kilka lub wszystkie zęby. Z czasem gromadząca się płytka bakteryjna i kamień nazębny wnikają poniżej dziąsła. Pomiędzy zębami, a dziąsłem powstają zainfekowane bakteriami kieszenie, które nie leczone pogłębiają się. Toksyny produkowane przez bakterie powodują przewlekłą odpowiedź układu odpornościowego, której następstwem jest zanikanie kości i dziąseł, rozchwianie zęba powodujące ból w trakcie jedzenia, a nawet mówienia. Większości przypadków towarzyszy przykry zapach z ust. Paradontoza to destrukcyjny proces, który pozostawiony bez profesjonalnego leczenia prowadzi do utraty zębów. Kluczowym elementem w leczeniu paradontozy jest usunięcie płytki bakteryjnej, kamienia nazębnego oraz utrzymanie bardzo dobrej higieny jamy ustnej.
To zadanie przede wszystkim dla profesjonalnego zabiegu higienizacji, ale często też włącza się lekarz, który w znieczuleniu miejscowym może dokonać głębokiego, poddziąsłowego czyszczenia.
Recesje / Regeneracja
Naturalną funkcją tkanki dziąsłowej jest ochrona korzeni zębów oraz osłanianie kość. Kiedy tkanki podpierające zęby ulegają destrukcji to obniżają się dziąsła. Jest to zarówno widoczne, jak też może być bolesne, bo korzeń zęba jest nieosłonięty. Pacjenci nazywają to potocznie „odsłoniętą szyjką”.
Takie obniżenie, czyli recesja dziąseł może mieć kilka przyczyn – począwszy od zbyt mocnego szczotkowania zębów po nieprawidłowości zgryzu i zgrzytanie zębami. Bardzo ważne są też nawyki związane z pielęgnacją jamy ustnej oraz uwarunkowania genetyczne. Choć dziąsła samoistnie nie odrastają to istnieją metody poprawy wyglądu i komfortu życia.
Dentysta periodontolog może wykonać zabieg chirurgiczny przesunięcia fragmentu dziąsła lub przeszczepu dziąsła pobranego z podniebienia w celu uzupełnienia utraconej tkanki.
Czasami potrzebne są zabiegi eliminujące pociąganie przez mięśnie policzków i warg. Zbyt płytki przedsionek jamy ustnej lub nieprawidłowo wykształcony przyczep wędzidełka to czynniki, które w trakcie codziennej aktywności podciągają dziąsło brzeżne przy zębach.
W zabiegach chirurgicznych kluczową rolę odgrywa maksymalnie skuteczna redukcja osadów nazębnych i perfekcyjne utrzymanie higieny jamy ustnej. Wrogiem numer jeden we wszelkich pracach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej jest palenie papierosów.
Jeśli jednym z elementów prowokujących recesje jest niewłaściwe ułożenie zębów, to przed zabiegami chirurgicznymi prowadzimy leczenie ortodontyczne. Niemniej jednak niekiedy samo leczenie ortodontyczne, powodujące do wargowe przesunięcie zębów, może prowokować recesję dziąseł.
W terapiach dziąsłowych stosowany jest również kwas hialuronowy, którego iniekcje pobudzają rewitalizację warstwy nabłonka brodawek dziąsłowych.