Ortodoncja
NAPRAWIAMY
/ Ortodoncja

Co to jest?
W stomatologii ortodonta zajmuje się leczeniem wrodzonych i nabytych wad zgryzu, oraz korygowaniem ustawienia zębów.

Jak wygląda diagnostyka w Klinice PROIMPLANT?
  • Badanie kliniczne – kontrola kształtu łuków zębów, wzajemnych relacji górnych i dolnych zębów prowadzona przez lekarza
  • Diagnostyka radiologiczna – zdjęcia profilowe, przeglądowe, badanie 3D
  • Analiza zdjęć zewnątrzustnych i rysów twarzy, zdjęć portretowych
  • Analiza USG oraz RTG / 3D stawów skroniowo - żuchwowych
  • Analiza postawy ciała, urazów szyjnych, czynności jamy ustnej (oddychanie, mówienie, przełykanie)


Co proponujemy po zdiagnozowaniu w Klinice PROIMPLANT?
  • Aparaty ortodontyczne ruchome i stałe (metalowe, ceramiczne)
  • Aligner’y czyli przezroczyste nakładki ortodontyczne


Od czego zależy wybór metody/produktu?
Od stopnia wady zgryzu, wymogów estetycznych Pacjenta, dolegliwości bólowych sprowokowanych wadą
Ciekawostka.

Leczenie ortodontyczne jest zazwyczaj długotrwałe, ponieważ zęby stanowią spójny układ i ruszenie jednego ogniwa pociąga za sobą kolejne korekty. Po zakończonym leczeniu wymagana jest stabilizacja uzyskanego efektu tzw. retainerem.

Coraz więcej osób uważa, że proste i równe zęby stają się ważnym atutem zwiększającym naszą konkurencyjność w życiu osobistym i zawodowym. W 90% przypadków, to względy estetyczne skłaniają pacjentów do leczenia ortodontycznego. Jednak dorośli obawiają się ośmieszenia, bo taki "druciany uśmiech" przynależy głównie młodzieży.

Klasyczny ortodontyczny aparat stały ma za zadanie dokonać korekty wad zgryzu. Sposób i zakres leczenia, ustala lekarz stomatolog na wizycie konsultacyjnej na podstawie wywiadu, rodzaju wady zgryzu i przeprowadzonej analizy modeli i zdjęć. Do każdego zęba przyklejony jest element (zamek estetyczny-porcelanowy lub metalowy), poprzez który działa na ząb siła potrzebna do wykonania ruchu. Leczenie aparatem stałym daje możliwości w leczeniu wady zgryzu (precyzyjne przemieszczanie zębów, korekta estetyki) jednak od samego pacjenta wymagana jest cierpliwość. Leczenie prowadzone jest indywidualnie w granicach biologicznych podatności tkanek twardych i miękkich. Zbyt szybkie przemieszczanie zębów może spowodować nieodwracalne zmiany powodujące martwicę zębów i resorpcję (zanik) korzeni przemieszczanych zębów.

Po założeniu aparatu oraz po każdej kontrolnej wizycie ortodontycznej mogą wystąpić różnego rodzaju dolegliwości.
Przeważnie są to:
  • dolegliwości bólowe,
  • utrudnienia w zagryzieniu zębów i żuciu pokarmów („zęby się nie składają i nie pasują do siebie”),
  • zmiana sposobu mówienia (może w pewnych przypadkach dojść do seplenienia),
  • przerost dziąseł,
  • możliwa resorpcja korzeni zębów w przypadku poddawania zęba zbyt dużym siłom.
Po leczeniu aparatem stałym zawsze stosuje się płytki retencyjne lub tzw. reteiner – może być to wyjmowalna płytka retencyjna, delikatny drucik lub cienka foliowa nakładka (podobna do szyny do wybielania). Powyższe elementy mają za zadanie trwałe utrzymanie efektów leczenia i są jego integralną częścią.

W okresie wymiany uzębienia (mlecznego na stałe) zalecane są aparaty ruchome. Przygotowują one pacjenta do aparatu stałego. Bywa, że pacjenci rozumiejąc potrzeby zdrowotne jakie może przynieść korekta zgryzu, stawiają zdecydowany warunek - żadnego "ozdabiania" uśmiechu stałym aparatem ortodontycznym. W takich przypadkach proponujemy bezbarwne aparaty ortodontyczne wyglądające jak napięta na zębach przeźroczysta folia. Plan leczenia jest poprzedzony dokładną, wnikliwą diagnostyką indywidualną pacjenta, a więc wykonaniem fotografii, wycisków i modeli gipsowych lub cyfrowych, zdjęcia cefalometrycznego oraz pantomograficznego. Po zaakceptowaniu przez pacjenta planu leczenia produkowana jest cała seria nakładek na cały proces leczenia. Pacjent jednorazowo, do domu, otrzymuje 8 do 10 nakładek. Każdą nakładkę nosi około 14 dni, czyli dopiero po 8 do 10 tygodniach ponownie musi przyjść na wizytę kontrolną i odebrać kolejne, gotowe nakładki. Nosi się je maksymalnie długo w ciągu doby, ponieważ są przeźroczyste, to nie są widoczne w kontaktach interpersonalnych. Takie szyny zapewniają komfort w ustach pacjenta, można je swobodnie i szybko wyjmować w dowolnym czasie np. do jedzenia.

Istnieje też korelacja pomiędzy występowaniem wad zgryzu, a wadami postawy. Za cofniętą żuchwą cofa się język. Człowiek, aby oddychać, musi wysunąć głowę do przodu, a stałe pochylenie głowy - to stałe napięci mięśni, a także skrzywienie odcinka szyjno - piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa. Często problemy stawów skroniowo – żuchwowych przenoszą się aż do stawu krzyżowo – biodrowego.

Często przed protetyką diagnozujemy pacjentów taką małą płytką - deprogramatorem, która ułatwia swobodne przemieszczenie żuchwie w dogodnym kierunku. Dzięki temu mięśnie nie są zmuszane do ustawienia żuchwy w pozycji narzucanej przez zęby. Wręcz odwrotnie – to mięśnie poprzez kontrole receptorami w stawach skroniowo żuchwowych pokazują nam idealną relację ustawienia żuchwy.

Organizm pacjenta sam pokazuje co przez lata było błędnie robione i naszym zadaniem jest wykonanie pracy protetycznej z uszanowaniem nowego wzajemnego ustawienia łuku górnego i dolnego. Dlatego często musimy najpierw wkroczyć z leczeniem ortodontycznym zgryzu zanim podejmiemy inne czynności protetyczne czy nawet leczenie zachowawczego. Przeciążenia zgryzu skutkują kruszeniem się i ścieraniem zębów, czy wypadającymi wypełnieniami na szyjkach zębów. Bez przygotowawczego etapu ortodontycznego nasze nawet największe prace protetyczne mogą być skazane na ciągłe uszkodzenia.