Protetyka
NAPRAWIAMY
Co to jest?
Protetyka zajmuje się odtwarzaniem utraconych tkanek pojedynczego zęba lub uzupełnianiem brakujących zębów.

Jak wygląda diagnostyka w Klinice PROIMPLANT?
 • Diagnostyka radiologiczna, aksjografia cyfrowa, czyli badanie stawów skroniowo-żuchwowych,
 • Analiza modeli zębów, analiza zdjęć zewnątrzustnych, skany zewnątrzustne umożliwiające cyfrową symulację wyglądu


Co proponujemy po zdiagnozowaniu?
 • Dla poprawy estetyki: licówki i korony
 • Dla odtworzenia funkcji żucia: koron, mosty, implanty i uzupełnienia na nich oparte
 • Wzmocnienie korzenia wkładami koronowo korzeniowymi
 • Wzmocnienie części koronowej zęba po leczeniu inley’em lub overley’em


Od czego zależy wybór metody/produktu?
 • Od stopnia uszkodzenia korony zęba
 • Ilość brakujących zębów,
 • Wieku pacjenta,
 • Preferencji pacjenta,
 • Lokalizacji braku zębowego,
 • Możliwości finansowych,


Co wyróżnia prace protetyczne w Klinice PROIMPLANT?
 • Dopracowanie pracy, zawsze z dbałością o najmniejszy szczegół,
 • Interdyscyplinarne leczenie polegające na ścisłej współpracy lekarzy, techników i fizjoterapeutów. Razem w jednym gabinecie przy pacjencie - dla jeszcze lepszej wzajemnej komunikacji, doprowadzając pacjenta do pełnej rekonwalescencji i pięknego uśmiechu,
 • Szczególna dbałość o przywrócenie prawidłowej funkcji zębów oraz stawów.


Ciekawostka!
Braki zębów powodują zmiany nie tylko w całym zgryzie, ale mogą powodować zmianę postawy ciała, bóle głowy czy nośne chrapanie.

Z ankiet, w których badamy poziom zadowolenia z własnego wizerunku wynika, że 50% kobiet oraz 36% mężczyzn jest niezadowolonych ze swojego wyglądu. Chęć przeprowadzenia zmian deklaruje 81% kobiet i 68% mężczyzn. To niezadowolenie dotyczy nie tylko figury, wyglądu twarzy oczy czy ubioru, ale też „uśmiechu”.

Protetyka to dziedzina stomatologii zajmująca się odtwarzaniem brakujących zębów lub ich fragmentów. Stosując techniki protetyczne możemy również poprawić kształt zębów. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze wiąże się to w mniejszym lub większym stopniu z ingerencją w ich strukturę. Najmniej inwazyjne są licówki, czyli cienkie płytki ceramiczne lub kompozytowe nakładane na przednią część zęba.

Ząb musi zostać do takiej pracy przygotowany i nawet w przypadku tzw. „licówek bez preparacyjnych” lekko zmodyfikowany. Jeśli licówka ma zmieniać nachylenie czy wręcz lekkie ustawienie zęba to korekty zęba są bardziej inwazyjne, choć nadal nie jest to taka preparacja jak pod koronę protetyczną.
Licówki pozwalają nam pokryć przebarwienia, skorygować kształt czy odbudować starcia i ukruszenia. Jednak kwalifikacja pacjenta powinna być bardzo rygorystyczna, jeśli mają długo spełniać swoją funkcję. Rozległe wypełnienia i zniszczenie zęba, braki zębów bocznych, parafunkcje zgryzowe (np. zgrzytanie zębami), to główne przeciwwskazania do wykonania licówki.

Jeśli ząb jest martwy lub mocno zniszczony to najlepiej osłonić go koroną. Dzisiejsza technika
szlifowania zęba oraz napalania ceramiki pozwala nie tylko naśladować naturę, ale też ją poprawiać. Mamy możliwość nie tylko poprawy wizerunku samych zębów, ale również zadbania o estetykę biało-czerwoną i równe girlandy dziąseł.
Korony porcelanowe mogą być napalane na bardzo cienkim metalu lub wykonywane w różnych wersjach pełnoceramicznych co daje nam przezierność dla światła porównywalną z naturalnym zębem.

Przygotowanie zęba pod koronę wiąże się z usunięciem z niego wszelkich wypełnień, oczyszczeniem powierzchni ze zmian próchnicowych i pomniejszeniem części koronowej zęba, czyli jego oszlifowaniem. Ząb własny nie może już nigdy funkcjonować bez korony.
Trzeba pamiętać, że szlifowanie zęba pod koronę ma charakter inwazyjny. W przypadku zębów żywych istnieje ryzyko podrażnienia miazgi poprzez temperaturę i drgania towarzyszące pracom protetycznym. Czasem też zachodzi konieczność zmiany osi przyszłej korony względem korzenia. Skaleczenie lub podrażnienie miazgi może prowadzić do konieczności leczenia kanałowego przed założeniem korony. Zęby leczone kanałowo powinny zostać wzmocnione wkładem koronowo – korzeniowym, który może być wykonany z metalu lub z włókna szklanego (np. w zębach przednich).

Pomiędzy dwoma koronami możemy też umocować brakujący ząb. Mówimy wtedy o mostku, czyli uzupełnieniu na stałe zacementowanym na własnych zębach, które są w sąsiedztwie jakiegoś utraconego zęba. Zęby o koronowane to filary, a uzupełniające brakujące miejsce to przęsło. Przęsło nie może być zbyt długie, żeby cała konstrukcja nie pękła.
Oczywiście najbardziej naturalną metodą odbudowy brakującego zęba jest wykonanie w miejscu dawnego korzenia implantu, czyli sztucznego korzenia i na nim zbudowanie koronki. Metoda ta jest niewiele bardziej kosztowna niż np. trzypunktowy most i pozostawia nietknięte zęby sąsiednie.

Braki zębów w odcinkach bocznych wydają nam się mniejszą stratą dla estetyki, ale dla gryzienia oraz podparcia pozostałych zębów należy je szybko uzupełniać. Nawet jeśli z uwagi na czas i finanse nie możemy wykonać uzupełnień stałych to powinno się zrobić mikro protezę jako rozwiązanie czasowe.

Bez podparcia zębów bocznych doprowadzamy do przeciążenia zębów przednich co może skutkować ich złamaniem lub rozchwianiem. Poza tym pamiętajmy, że istnieje korelacja pomiędzy występowaniem wad zgryzu, a wadami postawy.